Prehozy na posteľ

Ako si vybrať prehozy na posteľ?

Ako si vybrať perfektné prehozy na posteľ? Čo si treba zapamätať a aké funkcie by mali mať postele? Dnes sa vám pokúsime priniesť najdôležitejšie vlastnosti pre prehozy na posteľ a popíšeme, ako zvoliť ten správny typ.

Čo je to prehoz na posteľ?

Posteľná prikrývka je poťah na posteľ, matrac, pohovku alebo pohovku, vyrobený z rôznych materiálov, zvyčajne vo forme obdĺžnika, s rozmermi zodpovedajúcimi aspoň veľkosti matraca a používa sa na ochranu povrchu matraca alebo obliečok na ňom počas dňa. Je to hrubšia posteľná prikrývka zdobená ornamentami alebo kockovaná – vlnená našuchorená prikrývka. Posteľné prehozy sú pohodlné a neoceniteľné. Šetria nám čas súvisiaci s každodenným otáčaním postelí ráno a večer. Vďaka nim, môžeme posteľnú bielizeň opustiť na celý deň bez toho, aby sme ju museli zložiť do perinára alebo zásuvky. Tiež vám umožňujú rýchlo upraviť posteľ počas dňa. Chránia posteľ po celý deň pred prachom, domácimi miláčikmi a členmi domácnosti, aby sa pred spaním mohli vrátiť do čistej postele.

Aké sú funkcie prehozy na postele?

V závislosti od veku, potrieb a charakteru používateľov, ako aj od funkcie, ktorú majú prikrývky plniť, sa môžu veľmi líšiť. Podmienky a potreby sa menia s vekom a charakterom izby / spálne a účel prikrývky sa môže zmeniť. Ďalej uvádzame najdôležitejšie funkcie prikrývky na posteľ:     

ochranná funkcia – to je základný a najdôležitejší účel prikrývky. Chráni matrac a posteľnú bielizeň rozprestretú pod ňou počas dňa, nielen pred prachom, ale aj pred kontaktom s domácim odevom a domácimi miláčikmi. Vďaka prikrývke sa nemusíme obávať špinavého oblečenia tak tými, ktorí chcú prestávku počas popoludňajšieho spánku v domácnosti, ako aj našich miláčikov.     

prídavná funkcia krytu – hoci ju používame menej často, túto funkciu nemožno vynechať. V závislosti na vašich potrebách ho môžeme použiť ako doplnkový poťah počas chladných nocí. Charakter materiálu, z ktorého je posteľná bielizeň vyrobená, môže umožniť jej použitie ako pokrývky v lete (namiesto prikrývky) aj v zime – ako doplnkové poťahy počas spánku.     

dekoratívna funkcia – okrem základnej funkcie, podľa požiadaviek užívateľa, má posteľná prikrývka takmer vždy aj dekoratívnu funkciu, ktorá dáva interiéru tvar a charakter.

Prehozy na posteľ a prikrývky pre dospelých

Pri výbere prikrývok na posteľ si musíme pamätať na vek používateľa. Pre batoľatá, deti, dospievajúcich a dospelých budeme potrebovať úplne odlišné prikrývky. Nielenže sa líšia veľkosťou, ale aj vzorom, ako aj typom použitých materiálov. Nemalo by sa zabúdať ani na trendy v dizajne interiéru, do ktorého by mala zapadať posteľná bielizeň ako jeden z najdôležitejších prvkov spálne. Nižšie sú uvedené najdôležitejšie požiadavky, ktoré musia posteľné prikrývky spĺňať v závislosti od veku používateľa.

Prehozy na posteľ pre batoľatá (batoľatá)

Novorodenci a batoľatá nebudú potrebovať posteľné prehozy. Pretože trávia väčšinu času v postielke, nie je potrebné matrac pripevňovať, pretože túto úlohu preberá plachta. Ak trváme na prikrývke a použijeme ju, nezabudnite, že posteľná prikrývka môže obťažovať deti, ktoré podnikajú prvé nezávislé kroky v postieľke.

Detské posteľné prikrývky a prehozy na posteľ

Situácia je iná v prípade prikrývok pre detské postiele. Pre detské prikrývky na posteľ sú dôležité všetky funkcie. Otázka zabezpečenia postele počas dňa sa však stáva prioritou, najmä v lete. Detská posteľ je často miestom viac alebo menej intenzívnej zábavy. Batoľatá v posteli bohužiaľ často jedia jedlo alebo občerstvenie. V takýchto podmienkach nie je ťažké získať náhodné znečistenie a ak nie je k dispozícii posteľná prikrývka, posteľná bielizeň by sa musela meniť najmenej raz za 3 až 4 dni.

V prípade detských prikrývok sú farby a motívy prikrývky veľmi dôležité. Posteľná prikrývka pre dievčenské lôžko je zvyčajne trochu svetlejšia, s tlmenejšími farbami alebo v pastelových odtieňoch. Posteľ pre chlapcovu posteľ je zvyčajne o niečo tmavšia a farby sú intenzívnejšie. Témy posteľných prikrývok sa však s vekom menia. Zatiaľ čo v prípade predškolských detí nie je pravdepodobné, že by Winnie Pú prekvapila, pre 8 ročné deti to bude príliš detský motív.

Prehozy pre mládež

V prípade prikrývok pre staršie deti, dospievajúcich je najdôležitejšou vlastnosťou zaujímavý dizajn. Teenageri nebudú mať záujem o prikrývky pre deti s rozprávkovými postavičkami, s výnimkou sladkých vzorov s Mickey a Minnie Mouse v ružovej farbe. Taktiež sa zdráhajú pozerať na klasické jednofarebné vzory. Pre tínedžerov hrá veľmi dôležitú úlohu párovanie farieb a nezvyčajný originálny vzor. Pokiaľ ide o farbu prikrývok pre mladých ľudí, určite to nebude intenzívna ružová farba, ale skôr tlmené alebo vysoko kontrastné odtiene.

Posteľné prikrývky pre spálne pre dospelých

Stále odlišná je otázka pre dospelých. Tu sú najdôležitejšie dizajn a farby, ako aj funkcia dodatočného poťahu. Posteľné prikrývky pre dospelých sú zvyčajne veľké prikrývky pre manželské postele s tlmenými alebo homogénnymi farbami a klasickými vzormi. Rovnako ako v prípade tínedžerov je dôležité, aby sa forma a farba prikrývky prispôsobili interiéru izby alebo spálne.

Veľkosť prehozu na posteľ si vyberieme podľa veľkosti postele

Na výber správnej veľkosti prehozu na posteľ, bez ohľadu na účel a vek používateľa, musíme špecifikovať preferencie týkajúce sa jej dĺžky vo vzťahu k výške postele. V závislosti od našich preferencií teda môžeme mať tieto prípady:    

  • veľkosť prikrývky visiacej dolu k podlahe – dá sa použiť iba pre postele s voľným prístupom na najmenej dve alebo najlepšie tri strany postele   

posteľná prikrývka visiaca a pokrývajúca matrac – môže byť použitá pre postele s prístupom na dve alebo tri strany postele     

posteľné prikrývky umiestnené pod matrac – toto riešenie bude fungovať všade tam, kde máme voľný prístup na všetky strany matraca     posteľná prikrývka prispôsobená veľkosti matraca – najmenej používané a najmenej efektívne poťahy na postele.

Potom, v závislosti na vašich preferenciách, pridáme k matracu jednolôžkovú alebo zdvojenú dĺžku previsu a v prípade vyhovujúcich prehozov preskočíme tento krok. Potom hľadáme posteľnú bielizeň s rozmermi čo najbližšie k vypočítaným. Viac informácií o správnom výbere veľkosti prikrývky a výpočtoch vzoriek pre rôzne veľkosti detských postieľok pre deti a dospelých postelí s podrobným komentárom nájdete v samostatnom článku:

Z akých materiálov by ste si mali vyberať prehozy na postele?

Posteľné prikrývky sú vyrobené z rôznych materiálov v závislosti od hlavnej funkcie, ktorú vykonávajú.

V praxi sa stretneme s:     

bavlnený prehoz – vyrobený z jednofarebnej bavlny alebo potlačenej bavlny, obvykle vyplnený netkanou textíliou, prešívaný a zdobený lemovaním. Bavlnené prikrývky na posteľ sa vďaka svojim vlastnostiam a príjemnému na dotyk môžu v lete použiť ako svetlý poťah alebo v zime ako dodatočný poťah na posteľ. Netkané bavlnené prikrývky na posteľ sú veľmi populárne ako prikrývky na detské postieľky.

akrylová prikrývka – veľmi podobná akrylovej prikrývke, obvykle hrubej (dlhá hromada), je dodávaná s vyrazeným vzorom a ako hladká posteľná prikrývka bez embosovania

saténové poťahy na posteľ – vyrobené zo saténu, podobné prikrývkam z bavlny, obvykle plnené netkanou textíliou a lemom. Jednou z nevýhod posteľnej prikrývky vyrobenej zo saténovej tkaniny môže byť náchylnosť skĺznuť z povrchu postele.

prikrývky vyrobené z vlny – najprirodzenejšie a jedna z najdrahších dostupných prikrývok na posteľ. Vyznačujú sa vzorovanými tkanými vzormi, najčastejšie jednofarebnými v pastelových odtieňoch

žakárové posteľné prikrývky – pútavé a vzorované prikrývky pre deti s kvetinovými motívmi, ozdoba obľúbená najmä v spálňach pre dospelých

plyšové prikrývky – mikrovlákno – syntetický polyester so strednou dĺžkou vlasov podobný akrylovým prikrývkam. Polyesterové prikrývky na posteľ sú jedným z najlacnejších poťahov na posteľnú bielizeň

patchworkové (bavlnené) posteľné prikrývky – vznikajúce zošívaním malých kúskov látky s podobnou geometriou, ale s rôznymi vzormi podobnej farby. Exkluzívna posteľná prikrývka na detskú postieľku, obzvlášť obľúbená u mladších detí

vlnené posteľné prikrývky – z ovčej a kozej vlny s charakteristickým povrchom, odvodené z gréckych tradícií. Aj keď sú krásne, tieto prikrývky nie sú praktické kvôli strate vlny.

Aká hrúbka prikrývky by ste si mali zvoliť?

Druh materiálu použitého na výrobu prikrývok určuje ich hrúbku, ktorá súvisí so základnou funkciou prikrývky. Aby sme uľahčili ich identifikáciu, rozdelíme ich podľa hrúbky a účelu, pričom sa rozlišujú tri typy:     

tenké prikrývky – tie, ktoré majú skôr dekoratívnu a ochrannú funkciu – táto kategória zahŕňa saténové prikrývky na posteľ, polyesterové prikrývky alebo žakárové prikrývky na posteľ     

stredne hrubé prikrývky – môžu plniť všetky funkcie a zahŕňajú všetky prikrývky z bavlny, plyšové prikrývky a prikrývky na posteľ     

hrubé prikrývky na posteľ – hlavne plávajúce funkciu doplnkového poťahu, ktorý zahŕňa akrylové prikrývky na posteľ, vlnené prikrývky na posteľ vrátane prikrývok z flokati

Okrem hrúbky je potrebné zvážiť, či uprednostňujeme prešívané prikrývky (prikrývky s prešívaním v rôznych geometrických tvaroch), alebo skôr prikrývky s rebrovaním alebo patchworkom, alebo prikrývky s dlhými vlasmi (vlnené alebo flokati).

Aké vlastnosti prikrývky postele vyžadujú našu pozornosť?

Okrem vyššie uvedeného je potrebné pamätať aj na praktický aspekt súvisiaci s používaním a čistením prehozu na posteľ. Pri rozhodovaní o type materiálu sa oplatí vedieť, že najťažšie sa používajú prikrývky z vlny / flokati. Okrem toho sa pred nákupom oplatí pozorne prečítať informácie o údržbe prikrývky na posteli. Ak na etikete nájdeme symbol pre chemické čistenie, musíme počítať s tým, že budeme musieť vždy ísť do čistiarne na bielizeň.

Čo namiesto prikrývok na posteľ?

V mnohých prípadoch nám dizajn postele neumožňuje používať tradičné poťahy, ktoré sú posteľnými prikrývkami v takej miere, ako by sme očakávali. Ak z nejakého dôvodu nechceme alebo nemôžeme použiť posteľnú bielizeň, najbližšou náhradou sú prikrývky. Bohužiaľ, v prípade prikrývok musíme vziať do úvahy obmedzenia týkajúce sa tvaru, veľkosti a farby.

Záver

Pred zakúpením prehozu na posteľ si musíme zodpovedať niekoľko otázok. Zhrnieme ich nižšie:     

aká bude základná funkcia našej prikrývky – ochranný, ozdobný alebo doplnkový poťah? 

kto bude jeho používateľom a aké sú preferencie týkajúce sa jeho vzhľadu?

aká bude optimálna veľkosť prikrývky vo vzťahu k veľkosti postele?

z ktorého materiálu / tkaniny bude posteľná bielizeň vyrobená?     

aká je preferovaná hrúbka prikrývky?

či má byť posteľná prikrývka prešívaná, hladká alebo reliéfna?

aký je spôsob udržiavania / prania posteľných prikrývok?

Po znalosti všetkých odpovedí môžeme pre každú posteľ ľahko nájsť alebo zvoliť posteľnú bielizeň.

Showing 1–40 of 363 results

Products 1 - 40 from 363. Products on page