obliečky na posteľ
Nezaradené

Ako prať a žehliť obliečky na posteľ

O obliečky je potrebné sa správne starať nielen pre príjemný pocit plynúce z voňavé a čisté postele, ale predovšetkým z objektívnych hygienických dôvodov – odstraňovanie prachu, zvyškov odumretého organického materiálu a roztočov. Ako prať a žehliť obliečky na posteľ aby naozaj boli dlho krásne? Frekvencia prania a výmeny posteľného prádla je vecou individuálnej voľby, odporúča sa však meniť posteľné obliečky minimálne 1 – 2x do mesiaca.

Ako sa starať o obliečky na posteľ

Aby obliečky vydržalo čo najdlhšie pekné a funkčné, je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Pred prvým použitím je vhodné posteľná bielizeň vyprať na 40 ° C. Odstránime tak prípadné nečistoty či arómu vzniknuté skladovaním a prepravou tovaru. Obliečky po prvom vypraní zmäkne a bude príjemnejšie na dotyk. Obliečky perieme podľa pokynov uvedených na štítku, čo je zvyčajne 60 ° C. Pred praním zapneme gombíky a uzavrieme zipsy, aby sme predišli mechanickému poškodeniu obliečky pri otáčaní v bubne práčky a predišli problémom s jej vyvážením pri vzájomnom zamotania jednotlivých kusov.

Pranie posteľného prádla

Prací prášok volíme s ohľadom na farbu materiálu – na obliečky sýtych farieb nikdy nepoužívame prášok na bielu bielizeň. U bieleho alebo veľmi svetlého obliečky postupujeme rovnako opatrne. Používaním bielidiel dochádza k oslabovaniu vlákien a rýchlejšiemu opotrebovaniu obliečky, preto volíme radšej prírodné prostriedky, napríklad trochu citrónovej šťavy k hlavnému praniu. Pre dôkladné vyplavenie zvyškov pracích prostriedkov je vhodné pridať plákanie navyše, prípadne pridať pár lyžíc bieleho octu k poslednému plákanie. Predídeme tak možnému podráždeniu pokožky aj zašednutiu bielizne.

Sušenie posteľného prádla

Po skončení pracieho cyklu je potreba posteľné obliečky poriadne roztrepať, narovnať a zavesiť prehodením cez bielizeň šnúru – nikdy nie vešaním za rohy pomocou štipcov na bielizeň! Takto povešané mokré obliečky by sa svojou váhou mohlo vytiahnuť a zdeformovať. Ak sušíme bielizeň v sušičke, potom je v prípade mačkavějších materiálov vhodné rozdeliť množstvá z jednej práčky do dvoch várok určených pre sušičku – bielizeň sa tak bude stláčať menej alebo vôbec.

Žehlenie posteľného prádla

Moderné materiály sa k veľkej radosti gazdiniek často môžu pýšiť nežehlivou úpravou, kedy sa bielizeň po usušení iba zloží a je ihneď pripravené na opätovné použitie. Bohužiaľ nie každé obliečky takto šetrí čas, takže sa žehlička občas k slovu predsa len dostane. Opäť sa, rovnako ako v prípade prania, riadime pokynmi uvedenými na štítku, a odporúčanou teplotu žehličky v žiadnom prípade neprekračujeme. Po vyžehlení obliečky zložíme a pred uložením necháme úplne vyschnúť a vychladnúť, aby si uchovalo svoju sviežosť. Až potom ukladáme.

Ako sa starať o bavlnené obliečky a posteľná bielizeň, aby zostalo dlho krásne?

Dostaneme ako darček alebo kúpime krásne, nové a kvalitné posteľné obliečky, na ktorých sme nešetrili. Alebo sme si jednoducho kúpili bavlnené obliečky s dokonalým vzorom, do ktorého sme sa zamilovali a po druhom, treťom vypraní už zďaleka nevyzerá tak, ako vyzeralo po zakúpení. Ako tejto situácii predísť? Ako prať a žehliť obliečky na posteľ? Spať potrebuje každý, a niekoľko hodín denne obliečky aktívne používame. S istou mierou opotrebovania sa tak počíta, ale ako predísť tomu, aby sa obliečky rýchlo opotrebovali a my boli nútení zhotovovať každého pol roka nové?

Pomôžeme Vám s touto záludnosťou a systematicky prejdeme známe typy obliečky aj s návodom, ako na daný materiál, aby vydržal dlho ako nový. Začneme s bavlneným obliečkami, ktoré nájdeme určite v každej domácnosti.

Bavlna ako najlepší materiál pre obliečky na posteľ

Najčastejšie a najpoužívanejšie materiály obliečky sú bavlnené a krepové. Väčšinou sa jedná o bavlnené materiály, prípadne bavlnu s prímesou syntetických materiálov, preto je ich údržba v mnohom veľmi podobná.

Bavlna je materiálom príjemným, antialergickým a má širokú škálu farebných prevedení. Keďže je jej úprava jednoduchá a hladká, dáva krásne vyniknúť všetkým pestrým vzorom a zároveň nezaťažuje nákup bavlneného obliečky našu peňaženku. 100% bavlna je v dnešnej dobe už štandard. Väčšinou ide tiež o bavlnu hladko česanú, ktorá je jemnejšia a príjemnejšie na dotyk, ako klasická (trochu hrubšie) bavlna. Jeho kvalita sa posudzuje podľa gramáže použitej látky, teda koľko gramov bavlny pripadá na 1 m2. Sú tiež rozdiely v úprave vlákna.

Rôzne druhy ošetrenia a prania

Ako prať a žehliť obliečky na posteľ? Bavlnené obliečky možno prať v práčke a odporúčaná teplota je 40, maximálne 60 ° C. Pokiaľ nie je obliečky zásadnejšie znečistené, nechajte teplotu prania na 40 ° C a pri prvom praní ju tiež udržte na nižšej teplote. U svetlého a bieleho prádla si môžete dovoliť teplotu zvýšiť na 60 ° C ale stále myslite na to, že čím vyššia bude teplota, tým viac bude farba či vzor trpieť. Tiež nezabúdajte na to, že farebnú stálosť obliečky najlepšie zachováte, ak budete prať tieto obliečky obrátenej a zapnuté.

Sušiť obliečky môžete tiež v sušičke ale najlepšie na šetrnejšie nižšiu program. Žehlenie si tiež uľahčíte tým, že obrátené obliečky po vypraní zložíte a v menších dávkach dáte sušiť. Môžete ich klasicky vyvesiť, avšak nepoužívajte štipce, ktoré látku deformujú a vyťaháme. Pozor tiež na priame slnko, ktoré spôsobuje nadmerne blednutiu farieb. Ak tak bude bielizeň visieť príliš dlho, môže sa tkanina nadmerne vysušovať a tým dochádza k zničeniu štruktúry vlákna.

Spálňa ako miesto pre relax a oddych

Vaša spálňa už nemusí byť len miesto, kam každý deň chodíte spať. Môžete tu prežiť mnoho krásnych chvíľ so svojimi najbližšími. Spálňa sa len s malou úpravou môže stať oázou pokoja a relaxu pre vašu rodinu. Nemusíte hneď siahnuť po razantnej zmene, stačí len malý detail alebo nová farba a spálňa sa ešte dnes premení.

Pozvite celú rodinu na relaxačné popoludnie s filmom. Kam inam sa zavŕtať než do postele vo vašej spálni a vychutnať si obľúbený film či rozprávku s deťmi. Spálňa bude ideálnym miestom, kde si spríjemniť daždivé počasie, kedykoľvek počas roka.

Ako zmeniť dizajn v spálni

Občas príde deň, kedy si poviete, že sa vám vôbec nechce z postele. Než tento deň nastane, skúste si pozrieť spálňu a povedať si, či vám jej farebná kombinácia vyhovuje. Či je nábytok postavený tak, aby spálňa lahodila vášmu oku. Ak nie je potreba zainvestovať do nejakých doplnkov, ktoré by pomohli zjemniť atmosféru. Vždy sa dá aspoň malý kúsok zmeniť tak, aby celkový dojem vyzeral úplne inak – lepšie.

Necítite sa vo svojej spálni dobre? Chcete nejakú zmenu, ale neviete kde začať? Kvalitný spánok je kľúčový, a preto je najlepšie investície do kvalitné matrace a postele. Ak máte nový matrac a spí sa vám dobre, ale stále vám chýba malý kúsoček k dokonalému relaxu, máte niekoľko možností, ako to docieliť. Nemusíte nakupovať drahý nábytok, stačí malá zmena za pár korún.

Ako premeniť spálňu za pár eur

Čo skúsiť novú farebnú kombináciu? Nové obliečky na posteľ alebo menšia skrinka pre krásne a vkusné doplnky? Určite vyberajte tak, aby nebol každý kus nábytku z iného dreva alebo v inej farbe. Ale ak nechcete, nemusíte kupovať všetko nové. Vyskúšajte napríklad tapetu, ktorá je v súčasnej dobe veľmi moderné. Aplikácia tapety je veľmi jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Vďaka modernej technológii bude vyzerať potlač na tapete veľmi reálne. A aké sú obľúbené motívy do spálne? Nestarnúci klasikou sú kvety, ktoré dokážu zjemniť miestnosť a navodiť príjemnú atmosféru. Stále viac obľúbené sú krajiny a neba.

Dôležitou súčasťou spálne by mali byť dekorácie, ktoré sú v súčasnej dobe veľmi preferované. Môžete voliť jednoduchá svetielka, umelé kvety alebo dekoratívne vankúše. Stále platí, že menej znamená viac, a ak zvolíte jednu väčšiu a pár menších vecí, bude celkový efekt dokonalý.

Farebné kombinácie, ktoré sú v súčasnej dobe modernej, dávajú prednosť jednej kľúčovej farbe doplnené buď jednou, alebo viacerými farebnými odtieňmi kontrastné farby. Šedá a fialová, sivá a ružová, hnedá a ružová, hnedá a biela, modrá a šedá, čierna a ružová, zelená a biela. To je len zoznam niekoľkých farebných kombinácií, ktoré môžete vo svojej spálni uprednostniť.

Krásne bude tiež vyzerať obraz v kombinácii s vašimi rodinnými fotografiami. Máte zarámované fotografie z dovolenky? Skúste si z tejto oblasti zaobstarať obraz a doplňte celkovú atmosféru rodinného života.

Tipy na malé vylepšenia spálne

Že máte v spálni len posteľ a skriňu? A ďalší nábytok sa vám zdá ako zbytočný? A čo si do spálne zaobstarať kreslo na čítanie? Pohodlné kreslo, v ktorom sa vám budú čítať napínavé detektívky alebo oddychové romány samy. Nezabúdajte tiež na opierku nôh, tie si totiž zaslúžia zvláštnu starostlivosť. Čerešničkou na torte bude deka, ktorá vás nielen zahreje, ale doladí správnu atmosféru.

Spálňa je ideálne miesto pre relax, kde inde ako vo svojej posteli si môžete užiť pokoj a užiť si čas s rodinou. Nielen jeseň a zima, ale aj sychravé počasie kedykoľvek počas roka. Využite čas s rodinou a záleží si do postele vo vašej spálni.

 1,104 total views,  2 views today

Iné zaujímavé články