Obliečky na posteľ

Polyester a bavlna v obliečkach na posteľ. Čítaj a vyberaj múdro!

Pri výbere obliečky na posteľ sa často zameriavame na jej vzhľad ale nezabudnite skontrolovať zloženie produktu. Medzitým má materiál, z ktorého je súprava vyrobená, priamy vplyv na kvalitu nášho spánku. V článku porovnávame dve populárne látky obliečok, pričom uvádzame ich výhody a nevýhody. Poradíme vám aj o dôsledkoch výberu bavlnenej alebo polyesterovej posteľnej súpravy. Vďaka nášmu textu si vyberiete múdro – prečítajte si článok a získate vedomosti o:

1.vlastnosti bavlny a polyesteru,   

2.vplyv oboch textílií na kvalitu spánku,     

3.bavlnená podstielka s polyesterovou prímesou.

O materíaloch – porovnanie vlastností

Bavlna, ako materiál bežne používaný v textilnom priemysle, má mnoho vlastností, ktoré určujú jej popularitu. Tkanina je trvanlivá a je zaujímavé, že má väčšiu odolnosť proti rozťahovaniu a drveniu, keď je mokrá (takže môžete prať bavlnenú posteľnú bielizeň bez obáv z poškodenia). Obliečky na posteľ z bavlny sú na dotyk príjemné a priateľské k pokožke (nie sú alergické, sú hypoalergénne). Dokonale odvádzajú vlhkosť z povrchu tela. Chráni tiež telo pred podchladením v dôsledku jeho vysokých tepelnoizolačných vlastností. Nevýhody bavlny zahŕňajú nízku odolnosť proti dlhodobému kontaktu s vlhkosťou – vlhký produkt môže jednoducho hniť.

Tiež sa predpokladá, že bavlnené vlákna sa otierajú a ničia rýchlejšie ako ich syntetické náprotivky. Nevýhoda tohto typu obliečok sa tiež považuje za ľahké krčenie a potrebu žehlenia. Je však potrebné poznamenať, že vlastnosti súpravy sú určené nielen podľa druhu materiálu, ale aj podľa jeho kvality – výrobky z vysokokvalitnej bavlny sú oveľa odolnejšie voči poškodeniu a pokrčeniu menej ako výrobky vyrobené z priadze nízkej kvality.

Obliečky na posteľ z polyesteru

Hoci polyester je umelé vlákno, nie je bez dôvodu, že z tohto materiálu je vyrobených veľa textilných výrobkov. Polyesterová obliečka sa vyznačuje vysokou pevnosťou a odolnosťou. Je odolný proti rozťahovaniu a zmenšovaniu, zachováva si tvar aj po mnohých pracích cykloch. Je tiež ľahké očistiť akékoľvek škvrny z polyesteru (nečistoty neprenikajú hlboko do štruktúry materiálu). Je potrebné zdôrazniť, že materiál je tiež relatívne bezpečný pre zdravie – pleseň sa na ňom nehromadí. Ďalšou výhodou tkaniny je nízka cena. Polyesterová obliečka, napriek mnohým funkčným vlastnostiam, nezaručuje pohodlný a nepretržitý odpočinok. Materiál „nedýcha“ a nevypúšťa vlhkosť, čo znamená, že počas teplejších nocí sa môže prilepiť na pokožku a spôsobiť jej podráždenie. Tkanina je často elektrifikovaná, čo má za následok jej zvlnenie alebo nepríjemné hmatové pocity. Nevýhodou polyesteru je, že je horľavý. Malo by sa tiež spomenúť, že sa prirodzene nerozkladá, čo je škodlivé pre životné prostredie.

Polyester a bavlna a kvalita spánku

Okrem vyššie uvedených funkčných a estetických problémov je potrebné venovať pozornosť aj úrovni komfortu, ktorú môžu osobe poskytnúť bavlnené a polyesterové obliečky. Prvý z nich sa vzhľadom na svoju prirodzenosť zdá byť lepším riešením – je zároveň dostatočne vzdušný a teplý, aby zabezpečil optimálny tepelný komfort v teplejších aj chladnejších dňoch. Polyester nebude fungovať dobre v horúcom počasí (nebude sa potiť ďalej od tela) alebo v zime (nezachová si dostatok tepla). Polyesterové obliečky na posteľ preto nie sú tak univerzálne ako bavlnené obliečky na posteľ, a navyše spanie pod nimi nás môže dráždiť (a dokonca aj v prípade citlivej pokožky môže spôsobiť alergie).

Bavlna zmiešaná s polyesterom – áno alebo nie?

Posteľná bielizeň a iné textílie nie sú len výrobky vyrobené zo 100% jedného materiálu. Sú to tiež výrobky s niekoľkými druhmi priadze. Čo robiť, ak sa nám páčila súprava s prímesou polyesteru alebo iných umelých vlákien? Ste v pokušení to kúpiť alebo dať späť na poličku?

Bavlnená posteľná bielizeň s prídavkom polyesteru yískava (na úkor prirodzenosti) ďalšie vlastnosti. Tento typ súpravy si zachováva svoj pôvodný tvar dlhšie, je tiež odolný proti pokrčeniu, je ľahšie odstrániť škvrny z povrchu. Ak je percentuálny podiel polyesteru malý, tkanina stále poskytuje spiace osobe pohodlie – materiál „dýcha“ a odvádza vlhkosť (aj keď nie v rovnakom rozsahu ako prírodná bavlna).

Je potrebné starostlivo zvážiť nákup obliečky s prímesou syntetických vlákien. Predtým, ako sa rozhodneme pre tento typ produktu, porozmýšľajte o tom, komu to bude slúžiť (napríklad pre detské obliečky je lepšie zvoliť 100% bavlnený výrobok) a či vzdanie sa prirodzenosti nebude mať vplyv na pohodlie spánku (v niektorých polyesteroch môže spôsobiť podráždenie, v iných – nespôsobí žiadne nepohodlie). Dôrazne neodporúčame kupovať posteľnú bielizeň, v ktorej polyester predstavuje viac ako 40% z celkového zloženia – takáto súprava nám nedovolí efektívne odpočívať.

Showing 1–40 of 1328 results

Products 1 - 40 from 1328. Products on page