Nezaradené

Flanelové obliečky na posteľ

Dospelý potrebuje sedem až osem hodín spánku denne, dospievajúci potrebujú deväť a deti potrebujú až dvanásť hodín. Preto je výber správnej obliečky taký dôležitý. Dobrá obliečka by mala spĺňať niekoľko základných podmienok: musí byť príjemná na dotyk, nedráždiť pokožku (alergické reakcie), musí byť odolná, správne dokončená, prispôsobená veľkosti prikrývky a vankúša a správne vybraná pre sezónu.
V poslednej dobe je veľmi obľúbená flanelová posteľná bielizeň. Flanelové obliečky sa vyznačuju predovšetkým tým, že sú veľmi teplé. Preto je možné bezpečne povedať, že flanelové obliečky sú ideálne na zimu. Nie je to však jediná výhoda tohto typu obliečky.

Ako si vybrať posteľnú bielizeň?

Materiál …
Pri výbere flanelových obliečok venujte osobitnú pozornosť zloženiu materiálu, z ktorého boli šité. Obliečky z pravého flanelu si zaslúžia pozornosť predovšetkým kvôli tomu, že sú vyrobené z prírodných surovín. Hlavnou prísadou je bavlna, niekedy s malými prísadami ďalších prísad, ktoré majú ennoblingové funkcie. V prípade flanelov je bavlna tkaná do plátnovej alebo krepovej väzby a na jednej alebo oboch stranách je poškriabaná. Flanel je veľmi mäkký a príjemný na dotyk. Tento materiál je o niečo hrubší a odolnejší ako obyčajná bavlna. Preto, ako už bolo spomenuté, je ideálny na chladnejšie zimné noci, najmä pre ľudí, ktorí radi spia pri otvorenom okne. Ďalším argumentom je, že – rovnako ako väčšina obliečok vyrobených z prírodných zložiek – je flanelová posteľná bielizeň priedušná, čo umožňuje pokožke dýchať, zatiaľ čo vlhkosť je dobre odvodnená a počas spánku sa nebudete potiť. Všetky funkcie plní iba posteľná bielizeň vyrobená zo slušného bavlneného materiálu. Kvalitný flanel je mimoriadne odolný materiál, vďaka ktorému sa dá v práčke často prať bez straty kvality. Flanelová obliečka sa nekrčí a vždy vyzerá esteticky príjemne. Jedinou nevýhodou je, že po dlhom čase používania a veľkom množstve praní sa môže stať trochu opuchnutá, ale aj potom ju možno vyčistiť a pokračovať vo vykonávaní svojich funkcií.


Vypracovanie a kvalita flanelových obliečok

Pri kúpe flanelových obliečok by ste mali okrem zloženia materiálu, z ktorého sú vyrobené, venovať pozornosť aj niekoľkým ďalším aspektom. Jedným z nich je vypracovanie obliečky. Medzi prvky vypracovania obliečok patrí napríklad spôsob zošitia vankúšov. V súčasnosti na trhu dominuje posteľná bielizeň zapínaná pomocou gombíkov alebo zipsov. Posteľná bielizeň s podstavcami je menej bežná, bez zapínania a podšívka s čipkou sa už prakticky nenachádza. Výber medzi gombíkmi a zipsami závisí hlavne od osobných preferencií, aj keď každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Veľkou výhodou zipsov je samozrejme jednoduchosť použitia a nemožnosť odtrhnúť akýkoľvek prvok, ako sa to môže stať pri gombíku. Preto je flanelová obliečka so zapínaním na zips zvlášť odporúčaná pre detské postieľky. Napriek možnosti zlomenia gombíka sa však predpokladá, že ide o trvanlivejšiu verziu zapínadla a možná oprava je rýchla, lacná a je možné ju urobiť doma (v prípade nutnosti šitia nového zipsu, najmä pri väčšej obliečke, môže byť potrebná pomoc krajčírstva). Šitie je ďalším prvkom povrchovej úpravy. Malo by sa poznamenať, že boli vyrobené so silnou niťou a pokiaľ možno sú dodatočne zaistené proti roztrhnutiu laminovaním špeciálnym laminátom (rovnako ako švy v značkových odevoch).

Veľkosť, farba, vzor …

Ostatné prvky povrchovej úpravy sú vecou individuálnych potrieb a preferencií. Po prvé, posteľná bielizeň musí mať správnu veľkosť. Pre prikrývky sú v súčasnosti najobľúbenejšími rozmermi posteľná bielizeň 200×220, 180×200, 160×200, 140×200 (všetky rozmery sú v centimetroch). Po znalosti veľkosti sa už môžete zamerať na najpríjemnejšiu časť výberu, t. J. na farbu a vzor. Pokiaľ ide o farby, jednofarebné obliečky sú k dispozícii vo všetkých farbách od bielej po hnedú, červenú, zelenú, sivú až čiernu. Okrem jednofarebnej súpravy si môžete samozrejme kúpiť aj posteľnú bielizeň so vzormi. Aj tu výrobcovia rozširujú paletu vzorov, aby čo najviac zasiahli vkus zákazníka. K dispozícii sú kockované obliečky, zvieratká, srdce, kvety a pre deti alebo bábätká, vzory o autách alebo postavičkách z vašich obľúbených rozprávok. Podľa vašich potrieb nájdete flanelové obliečky s elegantným a exkluzívnym dizajnom pre deti, mládež a dokonca aj 3D. Vďaka širokému výberu určite nájdeme tú správnu posteľnú bielizeň pre vaše spálne.

Flanelové obliečky alebo bavlnené obliečky

Flanelové obliečky sú vyrobené z bavlny so špeciálnou väzbou. Z hygienického hľadiska je to určite lepšie ako bežné bavlnené posteľné prádlo. Flanelová obliečka sa pri praní alebo zmene veľkosti nemačká (bavlnené plachty, najmä lacnejšie a nekvalitné, sa môžu pri prvom praní zmrštiť alebo pretiahnuť).

Na záver možno povedať, že flanelové obliečky sú veľmi dobrá voľba. Môžu ich používať dospelí aj deti. Obliečka je vyrobená z prírodných materiálov, nespôsobuje alergické reakcie, koža má schopnosť dýchať počas spánku, nekrčí sa a je teplá. Odporúčajú sa najmä na jeseň a zimu, zatiaľ čo v lete môže byť niekoho príliš teplé.

 905 total views,  1 views today

Iné zaujímavé články